skip to Main Content
VINDERE AF KONKURRENCEN 2022

Solist Neoklassisk 9-11 år:
1. Plads: Anemone B. Lee
2. Plads: Nina Zintchouk
3. Plads: Othilie Nora Sølling

Særpris fra Juryen for mod:
50 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Ada Elberg Godskesen
100 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Alaia E. G. Weicher
50 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Rebecca Kasper Gottrup

Solist Klassisk B 12-14 år:
1. Plads: Linnea Katrine Majholm
2. Plads: Ocean G. Summers
3. Plads: Margrethe Ahlburg Kamstrup

100 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Theodora Borup
50 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Sarah A. Bloomquist
50 % Bournonville Sommerskole legat, Tivoli Balletskole: Rosa Reenberg

Solist Klassisk B 15-20 år:
1. Plads: Catherina Weber
2. Plads: Miranda M. Ørbæk
3. Plads: Anna Vinding

50 % Bournonville Sommerskole legat, Tivoli Balletskole: Solvei G. Møller

Solist Klassisk A 12-14 år:
1. Plads: Fiona Liv Bork
2. Plads: Caroline Bech Nørager
3. Plads: Magnus Svanhardt

Juryens særpris:
Ella Wegner

Solist Klassisk A 15-20 år:
1. Plads: Blanche Charlot
2. Plads: Angelina Matviienko
3. Plads: Oliver Pauli Gunderskov

Juryens særpris: Sara Jørner

Juryens særpris: Amanda Schiffer

Juryens særpris: Linnea Klitø Andersen

100 % Bournonville Sommerskole legat, Tivoli Balletskole: Theis Harada Sørensen
100 % Bournonville Sommerskole legat, Tivoli Balletskole: Mizuno Aihara

Solist Contemporary 12-14 år:
1. Plads: Linnea K. Majholm
2. Plads: Ditte Hersbo
3. Plads: Freja N. Hoffer

Solist Contemporary 15-20 år:
1. Plads: Blanche Charlot
2. Plads: Signe S. Norqvist
3. Plads: Wilma Holst Overgaard

Juryens særpris: Tina Cao
Juryens særpris: Linnea Klitø Andersen
Juryens særpris: Catinka O. Thusholt
Juryens særpris: Sara Jørner

Udvalgte dansere til Prix du Nord 2022
1. Angelina Matviienko
2. Blanche Charlot
3. Carolina Bech Nørager

Duetter Klassisk 9-11 år:
1. Plads: Othilie Nora Sølling/ Anemone B. Lee
2. Plads: Caroline S. Augustinus/ Nynne F. Therkelsen

Duetter Klassisk 12-14 år:
1. Plads: Margrethe Ahlburg Kamstrup/ Magnus Svanhardt
2. Plads: Caroline Bech Nørager/ Olivia G. Kildemoes
3. Plads: Augusta P. Kristensen/ Ida M. Sonne Martens

Duetter Klassisk 15-20 år:
1. Plads: Caroline Bech Nørager/ Theis Harada Sørensen
2. Plads: Catherina Weber/ Emil G. S. Andersen
3. Plads: Gro H. Døjholt/ Frederikke Staghøj

Duetter Contemporary 12-20 år:
1. Plads: Mie Bruun Ahlgreen/ Signe Nørgaard Pedersen
2. Plads: Sofie L. Karoliussen/ Sigrid Trettvik Petersen
3. Plads: Vianna H. Nielsen/ Vinja H. Nielsen

Grupper Klassisk 9-11 år:
1. Plads: Tivoli Balletskole – ’Magic Spring’
2. Plads: Danseakademi City Ballet Odense – ’Für Elise’

Grupper Klassisk 12-14 år:
1. Plads: Tivoli Balletskole – ’Allegro’
2. Plads: Therese Bøvings Balletskole – ’Coppelia’
3. Plads: Danseakademi City Ballet Odense – ’Lacrimosa’

Grupper Klassisk 15-20 år:
1. Plads: Danseakademi City Ballet Odense – ’Parisien’
2. Plads: Balletkompagniet – ’Forårsfornemmelser’
3. Plads: Esbjerg Kulturskole – ’La Bayadere’

Præmie Goodie Bags fra Stræk og Bøj:
Ballet Akademiet Århus – ’Tschaikovsky’

Grupper Contemporary 12-14 år:
1. Plads: Danseakademi City Ballet Odense – ’Together’
2. Plads: Ballet Akademiet Århus – ’Dancing with your Ghost’
3. Plads: Fredensborg Balletten –‘Stand up for Yourself’

Præmie Goodie Bags fra Stræk og Bøj:
Qiajuk Studio – ’A Prayer’

Grupper Contemporary 15-20 år:
1. Plads: Move Dansestudie – ’Momentum’
2. Plads: Esbjerg Kulturskole – ’Irreversible’
3. Plads: Brussels International Ballet – ’Horizons’

Præmie Goodie Bags fra Stræk og Bøj:
Danseakademi City Ballet Odense – ’Rule the World’

DEN
DANSKE
BALLETPRIS
2022

MASTERCLASS

30. april 2022
Tivoli, København V

Den Danske Balletpris

1. maj 2022
Falkoner Salen, Frederiksberg

TILMELDINGSFRIST

15. april 2022

Back To Top