skip to Main Content
VINDERE AF KONKURRENCEN 2023

Ballet Repertoire – Solister 9-11 år
1. Kie Kolle Christensen – Danseakademi City Ballet
2. Alina Ruchayskaya – Classical Ballet School Universal Dance
3. Emilia S. Lange – Classical Ballet School Universal Dance 

Ballet Repertoire A – Solister 12-14 år
1. Ingrid Corydon – Balletakademiet Århus
2. Alberte Furbo Therkelsen – Danseakademi City Ballet
3. Alisa Andrianova – Classical Ballet School Universal Dance 

Ballet Repertoire B – Solister 12-14 år
1. Liva Sølgaard-Kyng – Balletakademiet Århus
2. Alaia Elisabeth Grube Weicher – Tivoli Balletskole
3. Filuca Sophia Bjørnskov – Balletakademiet Århus 

Ballet Repertoire A – Solister 15-20 år
1. Fiona Liv Bork – Tivoli Balletskole
2. Amanda Schiffer – Balletskolen Holstebro
3. Patricia Espersen – Balletskolen Holstebro 

Ballet Repertoire B – Solister 15-20 år
1. Linnea Katrine Majholm – Esbjerg Kulturskole
2. Angelina Tran – Balletakademiet Århus
3. Zichun Xu – N/A  

Contemporary/anden koreografi – Solister 9-11 år – ej 

Contemporary/anden koreografi – Solister 12-14 år
1. Asta Svensson Hassing – Move Dansestudie
2. Sacha Margrethe Madsen – Esbjerg Kulturskole 

Contemporary/anden koreografi – Solister 15-20 år
1. Signe Sun Nordqvist – Esbjerg Kulturskole
2. Amanda Schiffer – Balletskolen Holstebro
3. Emble Lif Hreinsdottir – Tivoli Balletskole 

Juryens særpris: Clare Maté Pedersen – Tivoli Balletskole 

Ballet Repertoire – duet 9-11 år
1. Emma Mørk Andersen / Silje Isabel R. Bretthauer – Balletskolen Holstebro
2. Isabella Strandhøj Cramer/ Philippa Saaby Schmidt – Tivoli Balletskole
3. Alaia Weicher Grube / Sarah Junge – Tivoli Balletskole 

Ballet Repertoire – duet 12-14 år
1. Edith Lykke Fuglsig / Johannes Tofte-Hansen – Det Kgl. Teater Balletskolen Odense
2. Cecilia Hasbirk Brandt / Victoria Rendtorff – Tivoli Balletskole
3. Clara Leisted Bøgevig / Vanessa Saabye Schmidt – Therese Bøvings Balletskole v/Maiko Andersen 

Ballet Repertoire – duet 15-20 år
1. Lucca Vejen Vig Schmidt Hansen / Mimi Sohl – Dekadence – Oure  

Contemporary/anden koreografi – duet 9-11 år: ej  

Contemporary/anden koreografi – duet 12-14 år
1. Navina Lorenz Eibye / Ana Maria Sasu – Balletskolen Holstebro
2. Dagmar Maria Kreisberg / Mille Strømvig Funder – Københavns Ballet Akademi
3. Vianna Huang Nielsen / Vinja Huang Nielsen – Tivoli Balletskole 

Contemporary/anden koreografi – duet 15-20 år
1. Tilde My Kolding /Asta Cecilie Korsgaard – Move Dansestudie
2. Isabelle Winther Fronteau / Sofie Schütt – Esbjerg Kulturskole
3. Isabella Leonora Lütje / Ida Oddershede – Københavns Ballet Akademi 

Ballet Repertoire – grupper 9-11 år
1. Balletskolen Holstebro
2. Classical Ballet School Universal Dance
3. Esbjerg Kulturskole  

Ballet Repertoire – grupper 12-14 år
1. Sønderjyllands Danseakademi
2. Balletskolen Holstebro
3. Therese Bøvings Balletskole v/Maiko Andersen 

Ballet Repertoire – grupper 15-20 år
1. Danseakademi City Ballet
2. Tivoli Balletskole
3. Balletkompagniet 

Contemporary/anden koreografi – grupper 9-11 år
1. Tivoli Balletskole
2. Esbjerg Kulturskole 

Contemporary/anden koreografi – grupper 12-14 år
1. Danseakademi City Ballet
2. Tivoli Balletskole 

Contemporary/anden koreografi – grupper 15-20 år
1. Move Dansestudie
2. Esbjerg Kulturskole 

Solist Neoklassisk 9-11 år:
1. Plads: Anemone B. Lee
2. Plads: Nina Zintchouk
3. Plads: Othilie Nora Sølling

Særpris fra Juryen for mod:
50 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Ada Elberg Godskesen
100 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Alaia E. G. Weicher
50 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Rebecca Kasper Gottrup

Solist Klassisk B 12-14 år:
1. Plads: Linnea Katrine Majholm
2. Plads: Ocean G. Summers
3. Plads: Margrethe Ahlburg Kamstrup

100 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Theodora Borup
50 % Sommerskole legat uge 26, Tivoli Balletskole: Sarah A. Bloomquist
50 % Bournonville Sommerskole legat, Tivoli Balletskole: Rosa Reenberg

Solist Klassisk B 15-20 år:
1. Plads: Catherina Weber
2. Plads: Miranda M. Ørbæk
3. Plads: Anna Vinding

50 % Bournonville Sommerskole legat, Tivoli Balletskole: Solvei G. Møller

Solist Klassisk A 12-14 år:
1. Plads: Fiona Liv Bork
2. Plads: Caroline Bech Nørager
3. Plads: Magnus Svanhardt

Juryens særpris:
Ella Wegner

Solist Klassisk A 15-20 år:
1. Plads: Blanche Charlot
2. Plads: Angelina Matviienko
3. Plads: Oliver Pauli Gunderskov

Juryens særpris: Sara Jørner

Juryens særpris: Amanda Schiffer

Juryens særpris: Linnea Klitø Andersen

100 % Bournonville Sommerskole legat, Tivoli Balletskole: Theis Harada Sørensen
100 % Bournonville Sommerskole legat, Tivoli Balletskole: Mizuno Aihara

Solist Contemporary 12-14 år:
1. Plads: Linnea K. Majholm
2. Plads: Ditte Hersbo
3. Plads: Freja N. Hoffer

Solist Contemporary 15-20 år:
1. Plads: Blanche Charlot
2. Plads: Signe S. Norqvist
3. Plads: Wilma Holst Overgaard

Juryens særpris: Tina Cao
Juryens særpris: Linnea Klitø Andersen
Juryens særpris: Catinka O. Thusholt
Juryens særpris: Sara Jørner

Udvalgte dansere til Prix du Nord 2022
1. Angelina Matviienko
2. Blanche Charlot
3. Carolina Bech Nørager

Duetter Klassisk 9-11 år:
1. Plads: Othilie Nora Sølling/ Anemone B. Lee
2. Plads: Caroline S. Augustinus/ Nynne F. Therkelsen

Duetter Klassisk 12-14 år:
1. Plads: Margrethe Ahlburg Kamstrup/ Magnus Svanhardt
2. Plads: Caroline Bech Nørager/ Olivia G. Kildemoes
3. Plads: Augusta P. Kristensen/ Ida M. Sonne Martens

Duetter Klassisk 15-20 år:
1. Plads: Caroline Bech Nørager/ Theis Harada Sørensen
2. Plads: Catherina Weber/ Emil G. S. Andersen
3. Plads: Gro H. Døjholt/ Frederikke Staghøj

Duetter Contemporary 12-20 år:
1. Plads: Mie Bruun Ahlgreen/ Signe Nørgaard Pedersen
2. Plads: Sofie L. Karoliussen/ Sigrid Trettvik Petersen
3. Plads: Vianna H. Nielsen/ Vinja H. Nielsen

Grupper Klassisk 9-11 år:
1. Plads: Tivoli Balletskole – ’Magic Spring’
2. Plads: Danseakademi City Ballet Odense – ’Für Elise’

Grupper Klassisk 12-14 år:
1. Plads: Tivoli Balletskole – ’Allegro’
2. Plads: Therese Bøvings Balletskole – ’Coppelia’
3. Plads: Danseakademi City Ballet Odense – ’Lacrimosa’

Grupper Klassisk 15-20 år:
1. Plads: Danseakademi City Ballet Odense – ’Parisien’
2. Plads: Balletkompagniet – ’Forårsfornemmelser’
3. Plads: Esbjerg Kulturskole – ’La Bayadere’

Præmie Goodie Bags fra Stræk og Bøj:
Ballet Akademiet Århus – ’Tschaikovsky’

Grupper Contemporary 12-14 år:
1. Plads: Danseakademi City Ballet Odense – ’Together’
2. Plads: Ballet Akademiet Århus – ’Dancing with your Ghost’
3. Plads: Fredensborg Balletten –‘Stand up for Yourself’

Præmie Goodie Bags fra Stræk og Bøj:
Qiajuk Studio – ’A Prayer’

Grupper Contemporary 15-20 år:
1. Plads: Move Dansestudie – ’Momentum’
2. Plads: Esbjerg Kulturskole – ’Irreversible’
3. Plads: Brussels International Ballet – ’Horizons’

Præmie Goodie Bags fra Stræk og Bøj:
Danseakademi City Ballet Odense – ’Rule the World’

DEN
DANSKE
BALLETPRIS
2024

Den Danske Balletpris

4. - 5. maj 2024

Der er lukket for tilmelding!

Odense Koncerthus

Claus Berg Gade 9
5000 Odense

Støttet af:

Odense Kommune

PRIX DU NORD

19. januar 2025

Tilmelding fra 1. nov. - 20. dec. 2024

København

Balletsalen, Søndre Campus,
Københavns Universitet, Institut for Kunst- og Kulturvidenskab
Karen Blixens Vej 1, Lokale 21.3., 2300 København

I samarbejde med:

Back To Top